If you feel there is something lacking in your life... Join us every Sunday and rediscover your relationship with God.

Parish Information

Pastor:
Rev. (Chris) Krzysztof Korcz

54 West Main Street ( PO Box 98)
Dudley, MA 01571

(508) 943-5633 Rectory
(508) 949-6701 (Fax)

Sunday Mass
Saturday Vigil: 4:45pm
8:00am | 9:00am (Polish) | 11:00am

Weekday Mass
Monday, Tues, Thurs : 8:00am
Wednesday : 6:30pm
First Friday of the Month: 8:00am

Holy Days of Obligation
Holy Days : 8:00am and 6:30pm

 

Sacraments

Sacrament of Reconciliation (Confession)
Saturdays @ 3:00pm

Confession for the First Friday on Thursday Evening - 6:30pm

Sacrament of Baptism
Sunday at 12:00pm by Appointment

Sacrament of Marriage
We recommend arrangements being made at least 12 months prior to wedding. Please contact us to arrange

Visitation of The Sick
Please notify the rectory if you know of someone who is unable to get to church and wishes to receive the sacraments.

Adorations and Devotions

Marian Devotion (May, Oct)

Wed 6:30pm


Stations of The Cross (Lent)

Friday 6:15pm

Kitchen Renovations

Saint Andrew Bobola Parish is now kindly asking for donations for the kitchen. Ideally, we would like to have the new kitchen installed for use by the time of our late August summer festival. The parish seeks to raise full funding for the project without the need to use any funds from our savings account. For this purpose, we have created a separate bank account. All funds collected will go into this account for the sole purpose of updating the kitchen. Individual donations can be made at any time. In the coming weeks, we will have special collections, including weekend Masses May 13th-14th, June 10th-11th, and July 8th-9th, the second Saturday and Sunday of each month. Donations for the project can be dropped in the collection basket. Please mark your personal envelopes “Kitchen Renovation”. They can be mailed to the rectory, given directly to Father Chris, or presented to any Finance Committee member. 

While the total cost of the project is not yet final, based on estimates received from contractors and suppliers, we project that the total cost of the kitchen renovation will be approximately $65,000. We will update you on the progress of our fundraising efforts with announcements or bulletin updates. Thank you in advance for your consideration and generosity. Please see Father Chris or any of the Finance Committee members if you have any questions, or would like to know more about the project. God Bless you and your families. God bless Saint Andrew Bobola Parish.

***For your convenience we are also accepting donations ONLINE thru WeShare.  Just click on the link on the top of this page!***

Thank You,

St. Andrew Bobola Finance Committee


Jak juz ostatnio ogłosiliśmy naszym parafianom, nasza kuchnia parafialna w sali pod kościołem wymaga remontu. Od 1954 roku, kiedy został wybudowany kosciół, kuchnia nie była remontowana i wszystko w niej wymaga teraz wymiany. Staraliśmy sie uzyskać pieniadze na remont z “the Janet Malser Humanities Trust”, ale nasza aplikacja nie została zaakceptowana i nie otrzymamy żadnych funduszy z tej organizacji. Dlatego parafia św. Andrzeja Boboli uprzejmnie prosi swoich parafian o dobrowolne ofiary na remont kuchni. Chcielibyśmy zakończyć remont w czerwcu tego roku, aby rozpocząć przygotowania do festiwalu prafialnego w końcu sierpnia. Mamy już prawie wszystkie wyceny od kotraktorów. Zanim rozpoczniemy remont chcemy zebrać cały fundusz potrzebny za pokrycie kosztów remontu. Nie chcemy użyć na ten project pieniedzy odłożonych na koncie oszczednościowym, ponieważ parafia powinna być zawsze zabezpieczona mając odłożone fundusze na coś co może być nagle potrzebne. Dlatego na remont kuchni zostało założone specjalne konto na które będą wpłacane zbierane od naszych parafian fundusze. Dobrowolne ofiary można składać w dowolnym czasie. Ponadto, bedziemy mieli dodatkowe kolekty na renowacje kuchnii: podczas mszy 13-14 maja, 10-11 czerwca, 8-9 lipca.
Donacje można składać w każda niedzielę do kosza w czasie kolekty w kopertach podpisanych – “Remont kuchni”, można też przesłać pocztą lub przekazać ks. Proboszczowi lub członkom Rady Finansowej. Koszt remontu po podliczeniu wycen kontraktorów i nowych rzeczy, które trzeba będzie zakupić takich jak piec gazowy, lodowki, regały wyniesie około $65,000. Będziemy informować naszych parafian o bieżących pracach nad tym projektem. Dziękujemy serdecznie za waszą ofiarność na ten cel i jesli macie jakieś pytania odnośnie tego remontu, proszę rozmawiać z ks. Proboszczem lub członkami Rady Finasowej. Niech Bóg błogosławi waszym rodzinom i naszej parafii.

Rada Finansowa Parafii Sw. Andrzeja

Calendar of Events

Last month May 2018 Next Month
S M T W T F S
week 18 1 2 3 4 5
week 19 6 7 8 9 10 11 12
week 20 13 14 15 16 17 18 19
week 21 20 21 22 23 24 25 26
week 22 27 28 29 30 31

Translate Now