If you feel there is something lacking in your life... Join us every Sunday and rediscover your relationship with God.

Parish Information

Pastor:
Rev. (Chris) Krzysztof Korcz

54 West Main Street ( PO Box 98)
Dudley, MA 01571

(508) 943-5633 Rectory
(508) 949-6701 (Fax)

Sunday Mass
Saturday Vigil: 4:45pm
8:00am | 9:00am (Polish) | 11:00am

Weekday Mass
Monday, Tues, Thurs : 8:00am
Wednesday : 6:30pm
First Friday of the Month: 8:00am

Holy Days of Obligation
Holy Days : 8:00am and 6:30pm

 

Sacraments

Sacrament of Reconciliation (Confession)
Saturdays @ 3:00pm

Confession for the First Friday on Thursday Evening - 6:30pm

Sacrament of Baptism
Sunday at 12:00pm by Appointment

Sacrament of Marriage
We recommend arrangements being made at least 12 months prior to wedding. Please contact us to arrange

Visitation of The Sick
Please notify the rectory if you know of someone who is unable to get to church and wishes to receive the sacraments.

Adorations and Devotions

Marian Devotion (May, Oct)

Wed 6:30pm


Stations of The Cross (Lent)

Friday 6:15pm

Pastor Letter - Feb 2015

Pastor Letter - Feb 2015

Dear Parishioners,

At the beginning of the New Year the results from our parish survey were presented at each Mass.  I would like to sincerely thank each and every person that took the time to complete this survey. One of the most popular comments on the survey was that most people are willing to help with events, but don't know how much time they can commit. By giving a small amount of your time, you will not only be helping to build your parish, but you will be building our parish community as well.  I am so pleased that we started the coffee social every month on Sunday after 8 and 9:15 Masses. It helps me as your pastor to meet you and talk with you.                        
I had a very good meeting with my parishioners at the end of January and we planned to create two main events in our parish for this year:

1.      We want to offer you a Fish Dinner on Fridays during Lent.  We need some volunteers for this event, a few people to help set up, to cook, and to clean up afterwards. If you want to help please call Marlene Plaza. Proceeds from the Fish Dinner will be for the heating system in the rectory.

2.      We also decided to start again our Parish Festival in August. A festival like this will require many hands, many volunteers and many types of talents (young and old alike).  I understand that St. Andrew Bobola hosted festivals in the past, and they were very successful.  I also understand that we cannot simply jump to a large festival in less than a year, but we CAN make a beginning.  It would be nice to make it an annual event. Our goal is to hold a one day festival this year on Saturday, August 29th. Cinthy Iwanski was elected to be a chairwoman of this festival.  We need to have monthly meetings to prepare for this. There will be activities that require teamwork, and there will be the opportunity to meet all the good people that make up our parish. Please consider attending these meetings and events and help to write the next chapter in the exciting journey of St. Andrew Bobola Parish.

3.      Many of you may not be aware of the heating problem in the rectory. The Finance Committee has been involved in this and we were hoping to be able to correct this in the future, however due to recent problems, the system needs to be addressed now. The upstairs in the rectory seems to have enough heat, but due to some electrical problems with the system, we are not able to heat the downstairs where the church offices are located without an emergency system to keep the wires from overheating. I plan on meeting again with the Finance Committee about this problem and begin a budget outline to fix it. Because this is a safety issue with outdated wiring, we will need to also speak with the diocese about the cost and the financing of this project.

Thank you for you continued support and prayers. All information about all coming events will be posted in our bulletin.

God bless you. Fr. Chris

 Moi Drodzy Parafianie,

Rozpoczeliśmy Nowy Rok z zapałem i nowymi planami dla naszej parafii. Cieszę się, że w ciągu 6 miesiecy udało nam się dużo zrobić dzieki waszej pomocy. Dziękuje serdecznie za pomoc w czasie remontu na plebanii, za trud włożony w przygotowanie spotkania wigilijnego, oraz Uroczystości Bożego Narodzenia. Wszyscy cieszymy się z naszych miesięcznych spotkań przy kawie. Dziękuje wszystkim, którzy pomagają przygotować te spotkania i sedeczne „Bóg zapłać” za wszystkie smaczne ciasta, które przynosicie.                                                                 W tym Nowy Roku stoją przed nami nowe wyzwania, które zostały omówione w czasie parafialnego spotkania pod koniec stycznia. Na tym spotkaniu podjeliśmy decyzję, że będziemy serwować naszym parafianom i gościom „Pieczoną Rybę” w Środę Popielcową i każdy piątek w  czasie Wielkiego Postu. Dochód z obiadów przeznaczony będzie na istalacje nowego systemu grzewczego na plebani. Pragnę  was poinformować, że system grzewczy na plebanii jest przestarzały (ponad 30lat) i przestał działać w ostatnim tygodniu. Tylko ogrzewanie na górze obecnie działa. Planuje spotkanie z Komitetem Finasowym, aby znalezć najlepsze rozwiązanie  i stworzyć budżet na zaistalowanie nowego systemu w najbliższym czasie.                      Podjeliśmy też decyzję o zorganizowaniu jednodniowego Festiwalu Parafialnego w sobotę 29 sierpnia 2015 roku. Wielu z was dobrze pamięta jak wspaniałe festiwale były organizowane w latach poprzednich. Po pewnej przerwie nie będzie łatwo zacząć od nowa.                  Wierzę, że uda nam się go dobrze zorganizować z pomocą Bożą i korzystając z doświadczenia lat poprzednich. Do tego potrzebna będzie wasza pomoc, o którą was serdecznie proszę.                   Cinthy Iwański została wybrana przewodniczącą Komitetu Festiwalowego, który rozpocznie miesiączne spotkania, aby podjąc najważniejsze decyzje. Liczę na waszą obecność na tym spotkaniach i pomoc, ponieważ bedzie to dla nas wielkie wyzwanie. Doceniam wasze talenty, czas, oraz każdy wysiłek i dziękuje za pomoc, która jest wyrazem waszej głebokiej wiary i troski o nasz kościół św. Andrzeja Boboli. Dziękuję wszystkim dobrym ludziom za pomoc, życzliwość i polecam was w moich modlitwach. Niech Pan Bóg Wam błogosławi.

Ks. Krzysztof

Calendar of Events

Last month June 2018 Next Month
S M T W T F S
week 22 1 2
week 23 3 4 5 6 7 8 9
week 24 10 11 12 13 14 15 16
week 25 17 18 19 20 21 22 23
week 26 24 25 26 27 28 29 30

Translate Now