If you feel there is something lacking in your life... Join us every Sunday and rediscover your relationship with God.

Parish Information

Pastor:
Rev. (Chris) Krzysztof Korcz

54 West Main Street ( PO Box 98)
Dudley, MA 01571

(508) 943-5633 Rectory
(508) 949-6701 (Fax)

Sunday Mass
Saturday Vigil: 4:45pm
8:00am | 9:00am (Polish) | 11:00am

Weekday Mass
Monday, Tues, Thurs : 8:00am
Wednesday : 6:30pm
First Friday of the Month: 8:00am

Holy Days of Obligation
Holy Days : 8:00am and 6:30pm

 

Sacraments

Sacrament of Reconciliation (Confession)
Saturdays @ 3:00pm

Confession for the First Friday on Thursday Evening - 6:30pm

Sacrament of Baptism
Sunday at 12:00pm by Appointment

Sacrament of Marriage
We recommend arrangements being made at least 12 months prior to wedding. Please contact us to arrange

Visitation of The Sick
Please notify the rectory if you know of someone who is unable to get to church and wishes to receive the sacraments.

Adorations and Devotions

Marian Devotion (May, Oct)

Wed 6:30pm


Stations of The Cross (Lent)

Friday 6:15pm

Misc

Misc

Miscellaneous Updates and News

Itinerary for National Parks. POLISH

PARAFIA ŚW. ANDRZEJA BOBOLI, DUDLEY, MA 01571

TEL: 508-943-5633 , EMAIL: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

KARTA REJESTRACYJNA NA STRONIE: www.standrewbobola.com

 

WYCIECZKA DO PARKÓW NARODOWYCH USA,

          13-23 MAJA, 2019

 

Dzień 1 – wcześnie rano wylot z Bostonu do Chicago. Transfer do hotelu, a potem zwiedzanie Chicago. Po przyjeździe do centrum Chicago Rejs statkiem po rzece Chicago i jeziorze Michigan. Oglądanie panoramy miasta z tarasu widokowego na 103 piętrze Willis Tower. Spacer Aleją Solidarności gdzie zatrzymamy się przy pomnikach Tadeusza Kościuszki i Mikołaja Kopernika. Z tego miejsca rozciąga się wspaniały widok na centrum Chicago. Oglądanie Fontanny Buckingham. Msza w Jezuickim Ośrodku Millenijnym w Chicago. Obiad i nocleg w hotelu.        

Dzień 2 - Wyjazd o godzinie 4.00 rano przejazd przez stany Illinois, Wisconsin, Minnesota, Południowa Dakota. Postój w widokowym miejscu nad Missouri River. Przed zmierzchem zwiedzanie Parku Narodowego Badlands. Przed wjazdem na parkową obwodnicę postój w miejscu, gdzie zadomowiła się kolonia Piesków Preriowych. Nocleg w stylowym miasteczku dzikiego zachodu - Wall.

Dzień 3 - zwiedzanie Parku Narodowego Badlands. Góry Black Hills i wizyta pod Mt Rushmore gdzie w skalnym zboczu wykuto słynną gigantyczną rzeźbę przedstawiającą popiersia czterech prezydentów. Dalsza droga przez malownicze góry Big Horn i stan Wyoming. Przyjazd na nocleg do motelu położonego u podnóża Gór Skalistych.  

Dzień 4 - W tym dniu od rana pokonujemy Góry Skaliste. Przejazd niezwykle widokową trasą przez pasmo Big Horn w kierunku Parku Narodowego Yellowstone. Zwiedzanie Yellowstone, najstarszego parku narodowego na świecie, w czasie przejazdu po parkowej obwodnicy. Zobaczymy między innymi wodospady i słynny Wielki Kanion rzeki Yellowstone. Obejrzymy także liczne gejzery, bulgoczące błota, kolorowe oczka wodne, stada bizonów. Ostatni postój planujemy przy najsłynniejszym gejzerze Old Faithful. Przejazd na nocleg w stanie Wyoming.

Dzień 5 - Przejazd przez Idaho, Utah i Nevadę w kierunku do Kalifornii. Po drodze w stanie Idaho spacer po polach lawy wulkanicznej. Dalszy przejazd do Salt Lake City, stolicy stanu Utah i światowej stolicy Mormonów. Wizyta na Temple Square (Placu Kościelnym) miejscu, od którego Mormoni rozpoczęli budowę miasta. Dalszy przejazd wzdłuż słonego jeziora Salt Lake. Zobaczymy jak uzyskuje się sól z jeziora i co to jest zjawisko fata morgana. Postój przy słynnym torze Bonneville gdzie na dnie wyschniętego jeziora bite są rekordy prędkości. W czasie dalszego przejazdu podziwianie krajobrazów Pustyni Wielkiego Słonego Jeziora (Great Salt Lake Desert) oraz kamiennych pustyń Nevady. Przejazd na nocleg do Lake Tahoe - miasta zwanego perłą gór Sierra Nevada.

Dzień 6 - Od rana pokonujemy góry Sierra Nevada. Wjeżdżamy do Kalifornii i kierujemy się do San Francisco gdzie powinniśmy dotrzeć w południe. Podziwiamy widok miasta i zatoki z Wyspy Skarbów (Traesure Island). Przejazd przez Golden Gate Bridge. Wizyta na przystani „Fisherman’s Warf” oraz rejs statkiem po zatoce w kierunku otwartego oceanu. Przejażdżka otwartym tramwajem linowym gdzie sam motorniczy zachęca do stania na zewnętrznych stopniach. Spacer po najbardziej stromej i krętej ulicy świata Lombard Street oraz wizyta w Chińskiej Dzielnicy. Wieczorem przejazd do hotelu znajdującego się na trasie do parku Yosemite.

Dzień 7 - Wjeżdżamy do najpiękniejszej polodowcowej doliny świata, Parku Narodowego Yosemite. Z wybranych punktów widokowych oglądamy cudowne krajobrazy doliny a także najwyższe na kontynencie wodospady Yosemite Falls oraz gigantyczne jednolite granitowe skały jak El Capitan. Udamy się w krótką pieszą wędrówkę pod jeden z wodospadów. Wśród przepięknych widoków przejedziemy do miejsca gdzie na terenie parku rosną największe drzewa świata – Sekwoje. Przyjazd do hotelu w Los Angeles.                                          

Dzień 8 - Zwiedzanie Los Angeles rozpoczynamy od Hollywood. Spacer „Aleją Gwiazd”. Chinese Theatre, przed którym znajdują się odciski stóp i dłoni zdobywców Oskarów. Kodak Theatre, miejsce rozdawania Oskarów. Z tarasu teatru rozciąga się widok na wzgórze z napisem Hollywood. Przejazd przez miasto do Santa Monica. Spacer po plaży i molo. W dalszej części zwiadzania Los Angeles zobaczymy Music Centergdzie wręczane były nagrody Akademii Filmowej – Oskarya a także historyczne centrum przy Olvera Street. Wyjeżdżamy z Los Angeles i udajemy się w drogę do Las Vegas. Przejazd przez gorącą Pustynię Mojave gdzie jak oaza wyrosło jedyne w sobie królestwo hazardu, niepowtarzalne Las Vegas. Spacer po głównej ulicy miasta Las Vegas Blvd i zwiedzanie najefektowniejszych kasyn.                                     

Dzień 9 - Wyjazd z Las Vegas w kierunku Arizony i Grand Canyon. Przed wjazdem na teren parku narodowego, w centrum turystycznym obejrzymy film I-MAX o Wielkim Kanionie Rzeki Kolorado. Oglądanie kanionu z głównego punktu widokowego na południowej krawędzi. Dalszy przejazd wśród malowniczych krajobrazów Arizony i po terenach największego w Stanach Zjednoczonych indiańskiego rezerwatu zamieszkałego przez Indian Navajo. Nocleg na terenie rezerwatu. W miarę możliwości wieczorne ognisko i pieczenie kiełbasek.                                             

Dzień 10 - Wyjazd z hotelu wcześnie rano. Przejazd do westernowej doliny Monument Valey, chyba najbardziej obfotografowanego miejsca w USA. Wspaniałe krajobrazy dzikiej doliny znane są z wielu filmów i reklam. Dalsza droga przez stan Utah wiedzie malowniczą trasą wśród terenów uznanych za najbardziej dzikie w Stanach Zjednoczonych. W krainie kanionów jaką jest Utah zwiedzimy jeden z najciekawszych parków, Arches National Park. Opuszczamy Utah i wjeżdżam do Kolorado. Po drodze Wielka Dolina - zielona oaza pośród powulkanicznych wzgórz o płasko zakończonych wierzchołkach. Stoi tutaj największa w świecie tego typu góra, Grand Mesa. Dojazd na nocleg do Glenwood Springs gdzie w górskiej scenerii wybudowano ogromny basen wypełniony wodą z gorących źródeł.                                                                      

Dzień 11 – przyjazd Denver i wylot do Bostonu.

                                                                                                                             

Cena wyjazdu/os: $2,000

           

Cena obejmuje:

  • noclegi w motelach i hotelach klasy turystycznej w pokojach dwuosobowych
  • przejazdy autokarem lub minibusem na całej trasie
  • śniadania
  • usługi przewodnika

 

Cena nie obejmuje:

.           obiadów i lunc

.          ubezpieczenia

  • biletów wstępu (koszt około $200)
  • prywatnych wydatków
  • przelot na trasie Boston – Chicago i Denver-Boston

 

Istnieje możliwość zarezerwowania za dodatkową opłatą pokoju jednoosobowego.

Itinerary for National Parks Trip

  1. ANDREW BOBOLA PARISH IS ORGANIZING

A SPECIAL TRIP TO THE NATIONAL PARKS, USA – 11 DAYS - 13-23 MAY, 2019  

DAY 1- Flight from Boston to Chicago. After our arrival we will go to the hotel. Following that we will  have the voyage by ship through  Chicago and Michigan Rivers, panoramic view of Chicago from 103rd floor of the Willis Tower, after dinner we will return to the hotel. 

DAY 2 – Continue our trip through Illinois, Wisconsin, Minnesota,   South Dakota, panoramic view of the Missouri River

DAY 3 – Badlands National Park – S. Dakota –  Mount Rushmore National Memorial 60-foot (18 m)  sculptures of the heads of four USA Presidents, panoramic view of The Bighorn Mountains  in the state of Wyoming .

DAY 4 - Yellowstone National Park

DAY 5 – Continue our trip through IDAHO, UTAH, NEVADA,  SALT LAKE CITY, walk through the largest lava field of the  Snake River Plain in Idaho, 

DAY 6 - Sierra Nevada, major mountains of California, San Francisco, Treasure Island, Golden Gate Bridge, Fisherman's Wharf, voyage by ship through the San Franciso Bay.

DAY 7 -Yosemite National Park. Yosemite is internationally recognized for its granite cliffs, waterfalls, clear streams, The Giant Sequoia Park, lakes, mountains, meadows, glaciers. 

DAY 8 – Los Angeles, Hollywood, Chinese Theatre, Kodak Theatre,

DAY 9 – GRAND CANYON, Navajo Indian Reservation 

DAY 10 - Monument Valley- Valley of the Rocks, characterized by  a cluster of vast sandstone buttes, the largest reaching 1,000 ft (300 m) above the valley floor. It is located on the Arizona–Utah border, we enter Colorado, Grand Mesa, Glenwood Springs

DAY 11 – visit the downtown of Denver and fly back to Boston  

Total cost: $2,000.00                                    The price includes: -   Accommodation: 10 nights in motels and hotels   -  air conditioned Bus transportation  -  breakfasts                          -  tour guide                                    

The price does not include: 

- Price does not include optional travel insurance

  (cancellation, accident/health,  baggage, delays) that is recommended to buy on

  your own before you travel through one of the reputable insurance agency.

  If you have a preexisting conditions, insurance must be purchased within 7 days of deposit.

- lunches and dinners                                - Private expenseAdmissions tickets and entrance fees to sites specified in the program

( about $200) - Flight ticket from Boston - Chicago and Denver - Boston

CONTACT:

ST ANDREW BOBOLA PARISH 54 WEST MAIN STREET, DUDLEY, MA 01571 TEL: 508-943-5633 or email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Registration Forms are available on parish website: www.standrewbobola.com

The Itinerary for Israel-Jordan Pilgrimage

The Itinerary

Pilgrimage Israel- Jordan, March 17-28, 2019

 

 

 

Day 1 - March 17 - Departure from Boston to Israel - Tel Aviv, Israel using EL AL Airlines.

Day 2 - March 18 - ARRIVAL- Jerusalem- Mount OLIVE. Upon arrival to Tel Aviv, meeting with the tour guide and transfer to the hotel. Dinner and sleeping in Bethlehem.

Day 3 - March 19 - Caesarea- Haifa- Mount Tabor- Cana- Nazareth

Breakfast. In the morning visiting Caesarea on the seaside- aqueduct dating to Roman Empire, later- visiting Haifa. Viewing Bahai Garden in Haifa from Mount Carmel and visiting Stella Maris Church. Transfer to the top of Tabor Mountain using “Sherut Taxis”- local, multiple passenger vehicles. Later: Cana of Galilee. There- a special opportunity for married couples to renew wedding vows. Vine tasting. Sightseeing in Nazareth: Annunciation Basilica and St. Joseph’s House, place where the Holy Family used to live. Dinner and sleeping in Nazareth.

Day 4 - March 20 - Mount of Beatitudes- Capernaum- Tabgha- Amman. Breakfast. Transfer to See of Galilee also known as Lake Kinneret/ Kinnereth or Lake Gennesaret. House of Peter, boat ride on the lake. Tasting of local dish: St. Peter’s fish. That day you will visit Church of the Primacy of Peter in Tabgha and St. Peter’s Church in Tiberias. Transfer to the border of Jordan. Border formalities, Dinner and transfer to the hotel for the night in Amman.

Day 5 - March 21 - Madaba- Mount Nebo- Wadi Rum. Breakfast. After that visit at St. Georges Church which is a home to a treasure of Christianity. This Church houses the oldest, famous map of Holy Land which includes Israel, Palestine and Southern Egypt. You can find Nile River, Dead Sea and Jerusalem with Holy Sepulchre Basilica. Later- transfer to Mount NEBO, the most revered of holy sites of Jordan. While there- you will tour the Holy site where Moses died and was buried. Following your visit to this Sacred place -transfer to Wadi Rum- jeep ride in the desert. Dinner and transfer to the hotel for the night in Petra.

Day 6 - March 22 - Petra- Amman. Breakfast. Later- visiting lost city of Petra, located among rugged desert canyons and mountains. Enjoy walking tour through Siq- a mile long gorge that contains a number of magnificent structures that are carved into the mountains. The gorge leads to beautifully preserved city of Nabateans. The walk will culminate with a visit to the Petra Museum. The Museum holds numerous artifacts from the Neolitic period of the Nabatean history. It also contains architecture from the Romans as well as a Byzantyne chapel. Dinner and transfer to the hotel for the night in Amman.

Day 7 - March 23 - Amman- Jerash- Bethleem

Breakfast. Sightseeing in Amman-citadel and a view of Roman Theater. Transfer to Jerash. Nestled in a quiet valley among the mountains of Gilead, is the grandeur of Imperial Rome being one of the largest and most well preserved of Roman architecture in the world outside of Italy. To this day, its paved and colonnaded streets, soaring hilltop temples, handsome theaters, spacious public squares and plazas, baths, fountains and city walls pierces by towers and gates remain in exceptional condition. Transfer to the Israeli border. Customs. Transfer to the hotel located in Bethlehem. Dinner.

 

 

Day 8 - March 24 - EIN KAREM- YAD VASHEM- BETHLEEM. Breakfast. Vistit on Shepherd’s Fields, where the angels announced the birth of Jesus.. In the caves of these fields, you are still able to see soot marks of fires that shepherds lit to keep warm. Next- Ein Karem. It is known that there are two churches in Ein Karem, both representing the two homes of Zechariah and Elizabeth. Transfer to Bethlehem, the birthplace of Jesus. Later- visiting Yad Vashem- Holocaust Remembrance Center. In Bethlehem you will have the opportunity to view Church of the Nativity- the church was erected in the place of Jesus’ birth. As you enter the Church you will proceed down to the Grotto of the Nativity. Beneath the altar, there is a silver star and a Latin inscription: HIC DE VIRGINE MARIA JESUS CHRISTUS NATUS Later, a bus trip: “Jerusalem by Night”. Dinner and  transfer to the hotel for the night in Bethlehem.

Day 9 - March25 -WADI KELT-JERICHO. Breakfast. Transfer through the Judean Desert which lies east of Jerusalem and descends to the Dead Sea. You can see Wadi Kelt/Wadi Quelt it is a valley or stream originating near Jerusalem and running into the Jordan River. Near Jericho and the Dead Sea. It is a home to a unique variety of flora and fauna. St. George’s Monastery and the royal winter palace complex built by Hasmoneans and King Herod are located in the Wadi. Upon arriving to ancient city of Jericho you will stop and rest at Qarantal- Monastery of the Temptation. A few miles northwest of Jericho is the Mount of Temptation, the traditional scene of the temptation of Christ. The actual site of the solitary meditations of Jesus is a small cave, 170 meters up the steep side of the mountain. You will take the cable car up the mountain. There is also a possibility of renewing the sacrament of Baptism in Jordan River. Later- visiting Bethany, on the southeast slope of the Mount of Olives and the Tomb of Lazarus. Dinner and transfer to the hotel for the night in Bethlehem.

Day 10 - March 26 - Jerusalem: Breakfast. After that you will have an opportunity to take a walk through The Lion’s Gate located in the Old City of Jerusalem and is one of the open seven Gates in Jerusalem’s Old City walls. The Lion’s Gate is also called St. Stephen’s Gate, close to the place of the first martyr’s place of death. That day you will also see Church of St. Anne’s the home of Jesus’ maternal grandparents (Anne and Joachim) and the Pool of Bethesda where Jesus healed the crippled man. Next- “Way of Sorrow”) that is a street within the Old City of Jerusalem. The winding route that leads to a Church of Holy Sepulchre is marked by nine Stations of the Cross; there have been fourteen stations since the late 15th century, with the remaining five stations being inside the Church of the Holy Sepulchre.

Later- visiting Kotel Maarawi- The Western Wall is considered the holiest place of worship for Jews around the world. Also, later: Mount Zion and the Abbey of the Dormition (where according to tradition, Mary, the Mother of Jesus, “fell asleep”), King David’s Tomb, Church of St. Peter in Gallicantu. In the evening: dinner Bedouin style and a local folklore show and transfer to the hotel for the night in Bethlehem.

Day 11 - March 27 - After breakfast we will make our way to the Mount of Olives where you will be able to take in the beautiful, panoramic view of Jerusalem. Historically, the Mount of Olives was a mandatory transit point for Jesus during many iconic moments. You will visit Pater Noster Shrine where Jesus taught His disciples the Lord’s Prayer. You will have the opportunity to at Dominus Flevit which is a church that commemorates where Jesus wept for Jerusalem. You will continue on to the Gethsemane, a garden at the foot of the Mount of Olives. The garden still contains trees with roots that date back to the time of Jesus…

Transfer to the airport and farewell dinner. Return flight home to the United States.

 

Day 12 - Arrival in Boston in the early morning hours of March 28th

Join Our Parish

St. Andrew Bobola is a welcoming community of worshippers in the Catholic Tradition.  Our Mission is to share the good news of Christ through  the celebration of the sacraments, the Liturgy and unconditional service to others.  We are a small parish and consider each member as a member of our own family.  
We welcome you and your entire family !

You can call us at 508-943-5633 And Ask for Father Chris

Step One:
Decide that St. Andrew Bobola is the parish you want to join and notify of us of your intention. A member of the staff and the Hospitality Committee will respond to your inquiry. If you wish to receive a visit from the clergy, please alert us or the person from the Hospitality Committee who calls upon you.

Step Two:
Attend our Sunday or weekday worship services and get to know the parish and let us get to know you. We are a friendly faith community, and we want to help you come to know us so we can come to know you. There is much going on, so you will decide where you wish to participate. This involvement enables you to know the parish better and for us to come to know you.

Then call us at 508-943-5633 and ask for Father Chris

Contact Us

Contact Information

Rev. (Chris) Krzysztof Korcz

54 West Main Street ( PO Box 98) MAP
Dudley, MA 01571

(508) 943-5633 Rectory
(508) 949-6701 (Fax)

Calendar of Events

Last month October 2018 Next Month
S M T W T F S
week 40 1 2 3 4 5 6
week 41 7 8 9 10 11 12 13
week 42 14 15 16 17 18 19 20
week 43 21 22 23 24 25 26 27
week 44 28 29 30 31

Translate Now